جنایت و مکافات با کارآفرینان اشتباهی


احسان محمدی فاضل: از دیدگاه برخی علمای کارآفرینی همگی ما به اشکال مختلف در زندگی روزمره کارآفرین هستیم. فرصت ها مانند انرژی های آزاد وجود دارند و این افراد هستند که می بایست آن ها را تشخیص دهند. در برخی تعاریف آمده که فرد کارآفرین نباید اشتباه کند اما عده ای دیگر کج روی را در ذات انسان و تحت تاثیر عوامل محیطی می دانند.


اگر نگاهی به به بازار سرمایه در در اواخر سال 2017، بیندازید این حس به شما دست می دهد که کسب وکار که اشتباه نمی­کند. به طور مثال 500S&P، تنها 20 درصد در این سال رشد داشته و آمار مشابهی در بازارهای سرمایه اروپا و آسیا به ثبت رسیده است. نشریه بین المللی موفقیت در این ماه خیلی کوتاه و اثربخش به چند اشتباه رایج  و باورنکردنی کارآفرینانه که ممکن است حتی کسب وکار کوچک شما را نیز نابود کند مورد بررسی قرارداده که با هم خواهیم خواند:
 

کارآفرین بدون مهارت قاتل است.

هیچ­کس نباید بدون دانستن اینکه چه می­کند، وارد کسب وکاری شود. در سال 90 میلادی مارک برتون تمام سرمایه و ارث خانوادگی خود را در طی تجارت روزانه به دلیل عدم مهارت کافی از دست داد و حتی 12 نفررا به قتل رساند. تعجب نکنید عدم مهارت در کسب و کاری که شروع کرده بود او را به این جنون رساند.

به جای تعیین استراتژی، هدف تعیین می­کنید.

می­دانم چه فکر می­کنید. وقتی استراتژی داریم، نباید نگران باشیم. اما حقیقت این است که خیلی از استراتژی­های کسب وکار ، اصلا استراتژی نیستند و بویی از آن نبرده اند. مثلا وقتی می­خواهید کسب وکار خود را از آمریکا به اروپا گسترش دهید، این یک استراتژی نیست، بلکه هدف شماست.هیچ مسیر یا نقشه­راهی به شما برای اینکار پیشنهاد نمی­کند.

به یاد داشته­ باشید، استراتژی فقط به شما چیزی که در نهایت می­خواهید را نمی­دهد، بلکه راه رسیدن به آن را نیز مشخص می­کند.

بیماری تحقیق نکردن

ممکن است شما هم مانند "تیم فریس" اطلاعات مورد نیاز خود را از طریق اعتماد به دیگران کسب کنید، در مقیاس کوچک، ممکن است، اما من همیشه توصیه می­کنم خودتان جست وجو کنید. در کسب وکار خود اگر صرفاً کپی کنید، این شما هستید که برای موفقیت یا شکست به آنها وابسته اید. سرنوشت خودتان را با تحقیقات خودتان جلو ببرید.

غریزه خودتان را نادیده می­گیرید

در مواقع بسیاری، غریزه جلوی اشتباه مرا گرفته است. من غریزه را ناخودآگاه خود می­دانم. غریزه شامل دانشی است که به اعماق مغز فرو می­رود. گاهی اوقات تفکر عمیق می­تواند ما را به سمت خطای تصمیم گیری سوق دهد، چرا که ما خود را نادیده می­گیریم. از غریزه تان پیروی کنید و اگر دیدید چیزی در کسب وکارتان درست نیست، تغییری ایجاد کنید.

شما به عنوان یک راهبر باید از کارتیمی غفلت نکنید کنید ودر کارکنان خود احساس امنیت ایجاد کنید از آموزش، ظرفیت سازی افراد زیر دست نترسیم که نکند، روزی همین کارمندان پست مرا اشغال کنند.  ذات رهبری موقتی است ولی عملکرد چه خوب و چه ضعیف همیشه در اذهان تاریخ جاودان خواهد ماند. یادمان نرود موفقیت اعتیاد آور و مُسری است.


هفته نامه امید جوان - 14 بهمن 1396
نویسینده: احسان محمدی فاضل